Začali stavať novú diaľnicu - Severka TV

Začali stavať novú diaľnicu

Vo štvrtok začali s výstavbou ďalšieho úseku diaľnice D1 z Hričovského Podhradia do Lietavskej Lúčky. Nemožno však očakávať, že sa doprava v meste výrazne odľahčí, pokiaľ nedobudujú diaľnicu až ku Dubnej skale.

ŽILINA. Nová časť diaľnice sa napojí na existujúcu diaľnicu v Hričovskom Podhradí. 11-kilometrový úsek bude pokračovať tunelom Ovčiarsko, pôjde po západnej strane mesta, kde bude tunel Žilina. Skončí v Lietavskej Lúčke.

Diaľnicu by mali dokončiť do štyroch rokov. Medzičasom chce minister dopravy Ján Počiatek dotiahnuť vyriešenie problémov okolo tunela Višňové, ktorý brzdí výstavbu úseku až ku Dubnej skale. Pokiaľ nebude stáť aj táto časť, tranzit smerom na Martin ostane v meste.

Diaľnica bude stáť 427 miliónov eur. Okrem štátneho rozpočtu sa zaplatí aj z prostriedkov Európskej únie. Kvôli výstavbe diaľnice budú musieť upravovať toky potokov, na niekoľkých miestach preložia kanalizácie či vodovody. Novej ceste ustúpi aj družstvo v Dolnom Hričove, ktoré zdemolujú. Podobne to bude aj s družstvom v Lietavskej Lúčke, kde kvôli diaľnici zbúrajú aj dva rodinné domy.
Juraj Milo.
20. 2. 2014, © TV Severka, člen Slov Media Group. Autorské práva vyhradené.
Tv Severka je členom združenia LOTOS